• https://www.twitter.com/@yabancilarhaber

TÜRKİYE'NİN YABANCILAR HABER SİTESİ

TEL: 0212 572 86 77 / bilgi@yabancilar.com.tr

DOKTOR:GEL DE ANLA
   YABANCI DOKTOR: GEL DE ANLA

   "ailehekimisitesi.com" internet sitesi, Türkiye'ye gelecek yabancı hekimlerin Anadolu'da Türkçe ağızlarda karşılaşabileceği diyalogları ve bundan kaynaklanacak sorunları araştırdı.
 
   Hastaların, hekimlere şikayetlerini anlatırken kullandıkları tabirlerden örneklemeler veren sitenin araştırmasında öne çıkanlar şu şekilde; “Guzum üzerine afiyet amel oldum, döşüme yel girdi, midem kaynama yapıyor, etlerimi çekiyorlar, içim gıcık oluyor, karnımda peklik var, damarlarım çekiliyor, döşüme bıçak saplanıyor, kafam yerinde değil”   

   2012 Kasım ayında Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren “Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri hakkında Kanun Hükmünde Kararname (KHK)” yabancı hemşire ve hekimlereTürkiye'de çalışabilmenin kapılarını açtı. Bu değişiklik beraberinde de ilgili hekimlerin hastalarla kuracakları iletişimi tartışma konusu yaptı.  Yabancı hekimlerin “Türkçe”yi ne derece bileceğinin ele alındığı tartışma platformlarında, tanı ve tedavide iletişimin önemi vurgulandı. “ailehekimisitesi.com” isimli internet sitesi de “Guzum yabancı doktorum, beni anlar mısın?” başlıklı bir araştırma yaptı. Araştırmada Anadolu'da sıkça kullanılan ve hekime şikayetleri anlatmaya yarayan ifade biçimlerini tespit etti. Halkın şikayetlerini hekime anlatırken kullandığı özel tabirlerin Türkiye'de oldukça fazla olduğu değerlendirmesini yapan de araştırmacılar, “Bu tabirleri hemen çözmek için Türkçe bilmek yeterli değil” yorumuna yer verdiler.  Araştırmacılar. insanımızın şikayetini anlatırken kullandığı ilginç tabirlerin doğrudan aile hekimlerine sorularak belirlediler. Uzun listenin dikkat çekenleri ise şöyle:

 
“Guzum üzerine afiyet amel oldum, döşüme yel girdi, midem kaynama yapıyor, gözümde şimşekler çakıyor, haznemde akıntı var, beynim patlıyor, etlerimi çekiyorlar, ayaklarım karıncalanıyor, kamıştan su geliyor, içim gıcık oluyor, boğazım düğümleniyor, gözüm seyiriyor, popomda meme çıktı, karnımda peklik var, darlanıyorum, damar damar üstüne bindi, kafam zonkluyor, damarlarım çekiliyor, apış aram kaşınıyor, beynim didişiyor, bağrım yanıyor, döşüme bıçak saplanıyor, kafam yerinde değil, mayasır oldum, Dr bey her sabah kamyon deviriyorum (Akıntılı Gonore hastası), içimde yangın var, mideme taş oturdu, cırcır oldum.” 

  
1303 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
YABANCILAR HABER

@yabancilarhaber
 yabancılar haber facebook beğen
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.68495.7077
Euro6.28036.3054
Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 32° 23°