• https://www.twitter.com/@yabancilarhaber

TÜRKİYE'NİN YABANCILAR HABER SİTESİ

TEL: 0212 572 86 77 / bilgi@yabancilar.com.tr

YABANCILAR -YABANCILAR HUKUKU - KÖŞE YAZISI

Yabancılar hukuku - Yanlış bilinenler ve bilinmeyenler 1

Av. Mesut Gülveren

 

Değerli okuyucular, öncelikle herkese 2011 yılında sağlık ve başarılar dilerim.

Bu sayımızda uzun yıllardır üzerinde açıklamalar yaptığım bir konuyu ele almak istiyorum. Kısa bir süre önce Stuttgart Başkonsolosluğu`nda noter kapısı önünde yabancılar arasında geçen bir konuşma dolayısıyla bu konuyu tekrar ele almanın gereksinimini hissettim. Hamile bir bayan ve kendisine refakat eden bir bey notere neden geldiklerini söyle anlatıyorlardı: Yabancılar polisi bayanın yeni aldığı Türk pasaportuna eski oturma müsaadesini hemen aktarmak istemediğini, kendisinden son 5 yıl için bütün Türkiye`ye giriş çıkışlarının belgesini istemiş. Bayan da Türkiye de ki bir akrabasına noterden vekalet verip Emniyet Müdürlüğünden son 5 yılın bütün giriş çıkışlarının dokümanını çıkarttırıp yabancılar polisine teslim edecekmiş.

Yabancılar polisinin bu isteği size biraz sıra dışı gelmedi mi? Bana geldi ama maalesef gün geçtikçe yabancılar polisleri eskisinden daha fazla sorun çıkartıyorlar. Hedefleri belli: Almanya`daki Türklerin sayısını azaltmak: Türkiye`den aile birleşimini başarabildikleri kadar kısıtlamak ve burada uzun yıllardır oturma müsaadesiyle yaşayan insanları oturma müsaadelerinin yabancılar yasasının 51. maddesine göre öldüğünü ve Almanya`yı terk etmek gerektiğini savunaraktan yurtdışı etmek.

Son yıllarda insanlarımızın başını ağrıtan ve aile birleşimlerini önleyen ve oturma müsaadelerinin yok olmasını sağlayan, insanlarımız arasında halen yanlış bilgilendirmelere ve bilinçsiz hareketlere yol açan 51. maddenin bizi ilgilendiren önemli bölümlerini asağı da aktardım. Konuyu belki böyle anlamak daha kolay olur ve belki birkaç insanda bu konuda duyarlılığı uyandırmış oluruz.

Noter önünde bekleyen bayan anlaşılan Türkiye`den evlendiği eşini aile birleşimi yoluyla buraya getirmek için de başvurmuştu ve uzun süredir vize alamamıştı. Bu sebepten dolayı da sık sık eşinin yanına gidip Türkiye`de kalmıştı.
Yabancılar polisinin tam istediği olay oluşturulmuştu anlaşılan. Eşine vize alamayan şahıs demek ki onun yanına da gidip orda yaşayabiliyormuş! Bayan Türkiye`ye giriş çıkış kayıtlarını getirdikten sonra da kendisine büyük bir ihtimalle aynen bu cümle söylenecektir ve 51. maddenin 6. ve 7. numarasına göre belki de oturma müsaadesinin ölmüş olduğunu tespit edecekler ve yeni pasaportuna eski pasaportunda olan oturma müsaadesini aktarmayacaklar. Eşimi buraya getireyim derken zavallı bayana kendi oturma müsaadesinden de olduğu söylenince ne duruma düşecek düşünmek bile istemiyorum. Ama noter önünde geçen sohbette bayan kendisinin korkacak bir şeyi olmadığını, her defasında 6 ay dolmadan giriş çıkış yaptığını söylüyordu.

İste bilinçsizlik ve yanlış bilinenler deyince bu konuyu kastediyorum. Yukarıda aktardığım 51. maddenin 7. numarasına bakıldığında gerçekten de 6. ay dolmadan geri giriş yapıldığında oturma müsaadesine bir şey olmamış gibi görünüyor. Ama insanlarımızda bilinmeyen noktalardan en önemlisi ise 6. numarada yazılanların daha önemli olduğu ve 7. numaranın (her halükarda, 6 ay içinde geri dönüş yapılmadığında oturma müsaadesi ölür.) anlayışı ile okunulması gerektiği. Yani, aslında 7. değil, 6. numaraya göre oturma  müsaadelerinin coğu kez yok olmasını sağlıyor. Bunun için de sadece son 6 aya değil, son yıllara bakarak, kişinin yaşam ağırlığı nerde? (Almanya`da mı yoksa Almanya dışında mı?) geçmiş sorusu cevaplanıyor. Bu sorunun cevabı çoğu zaman maalesef insanlarımızın aleyhinde oluyor.

51. madde yeni yabancılar yasasına alınan bir madde de değil. Aynı içerik 44. madde altında eski yabancılar yasasında da vardı. Yani bu konu çok eski ama bizim insanlarımız bir konunun hayati önemi olduğunu bilseler bile maalesef hep kulaktan dolma bilgilerle yola çıkıyorlar. Sonuçlar Türk toplumu olarak hepimizi üzse de ve bu konular artık kendi avukatlarımız tarafından her fırsatta işlense de nedense bir türlü yeterince insana ulaşılamıyor.

Türkler arasında bu bilinçsizlik  ve çok yanlış hareketlerin edildiği bilindiği için Alman kurumların da artık pasaportun içinde ki olan veya olmayan giriş çıkış kayıtlarıyla yetinmeyip hudut girişlerindeki resmi giriş çıkış kayıtlarının belgelerini istemektedirler. Bazı insanlarımız giriş kapılarındaki memurları pasaporta giriş çıkış damgası vurdurmamayı başarsalar da giriş çıkışları yinede 1992 yılından bu yana merkezi bilgisayar sistemine girmekte ve kayda alınmakta. Kişisel bilgi edinme yasasına göre de herkes son yıllarda kayıt altına alınan giriş çıkışları hakkında bilgi isteme hakkı var. Bunu artık Almanlar da biliyorlar ve hatta yeni yeni aile birleşimi için vize başvurularında konsolosluklar ve elçilikler nezdinde hemen isteniliyor. Özellikle İstanbul`daki Alman Konsolosluğu vize başvurusuyla birlikte Almanya`da yaşayan eşin son yıllara ait Türkiye`ye giriş çıkış belgesini gün geçtikçe daha sık istemektedir.


İnsanlar, kendilerinin içinden çıkamayacağı hukuki konularda da işlemlere başlamadan konuya hakim bir avukata danışmayı hangi ölçüde başarırlarsa o ölçüde başarılı olurlar. Aksi taktirde kaş yapalım derken göz çıkartırlar ve örneğin yeni yapılan evlilikler, yeni kurulması istenilen yuvalar aile birleşimi gerçekleşmediği için hemen baştan hüsranla sonuçlanabilir.

Önümüzdeki sayımızda bu yabancılar yasası konusuna devam edeceğiz.

Saygı ve selamlarımla.

 

YABANCILAR HABER

@yabancilarhaber
 yabancılar haber facebook beğen
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.68495.7077
Euro6.28036.3054
Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 32° 23°