• https://www.twitter.com/@yabancilarhaber

TÜRKİYE'NİN YABANCILAR HABER SİTESİ

TEL: 0212 572 86 77 / bilgi@yabancilar.com.tr

YABANCILAR - DIŞ BASIN 1

 

ORI (Romanya Yabancılar Polisi) yetkililerinin katılımları ile 27 Eylül 2011,TİAD Merkezinde bir toplantı düzenlenerek yeni uygulama karşısında alınabilecek tedbir ve alternatif çözümler hakkında ve diğer yabancılar kategorilerini (çalışan, profesyonel, aile bireyleri) ilgilendiren değişikliklere ilişkin olarak bilgi edinilecek, görüş ve öneriler tartıştı.

 

Tüm iş camiamızı yakından ilgilendiren yasal düzenlemelerden biri olan Romanya Yabancılar Kanunu 28 Temmuz 2011 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 157 Sayılı Kanun ile bazı temel değişikliklere uğramıştır.

Yabancılar, bu temel değişikliklerden biri işadamı olarak oturum alan yabancıların şirket sermaye ve yatırım toplamının 100.000 Euro olması ve aynı zamanda en az 10 kişi istihdam edilmesi zorunluluğu getirilmiştir. Bu zorunlulukların her bir şirket ortağı için ayrı ayrı yerine getirilmesi gerektiği düşünüldüğünde karşılanması son derece zor koşullar oluştuğu görülmektedir.

Derneğimiz söz konusu kanun değişiklikleri aşamasında bu düzenlemenin
getireceği sıkıntıları ilgili kurumlar nezdinde dile getirmiştir. Bu değişikliklerin uygulayıcı kurumu olan ORI (Romanya Yabancılar Polisi) yetkilileri ile yapılan görüşmede Kanun değişikliği teklifi konusu özerinde fikir birliğine varılmıştır. Ancak bu girişimin zaman alacağı aşikardır.

Dolayısıyla, iş adamlarımızın ve şirketlerimizde bu tip işlemleri takip eden çalışanlarımızın yapılan değişiklikler ve alınabilecek önlem ve alternatif çözümler hakkında bilgi edinmelerinin zaruri olduğu görülmektedir.

Yürürlüğe giren değişiklikler yalnızca iş adamlarımızı değil yabancılar ve profesyonelleri de yakından ilgilendirmektedir.

Bu kapsamda, ORI (Romanya Yabancılar Polisi) yetkililerinin katılımları ile 27 Eylül 2011, Salı günü, saat 10:00'da TİAD Merkezinde bir toplantı düzenlenerek yeni uygulama karşısında alınabilecek tedbir ve alternatif çözümler hakkında ve diğer yabancılar kategorilerini (çalışan, profesyonel,
aile bireyleri) ilgilendiren değişikliklere ilişkin olarak bilgi edinilecek, görüş ve öneriler tartışmıştır.

Özellikle oturum işlemlerini takip eden personelinizin katılımlarının sağlanması son derece yararlı olacağı düşünülmektedir.

 

YABANCILAR HABER

@yabancilarhaber
 yabancılar haber facebook beğen
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.68495.7077
Euro6.28036.3054
Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 32° 23°