• https://www.twitter.com/@yabancilarhaber

TÜRKİYE'NİN YABANCILAR HABER SİTESİ

TEL: 0212 572 86 77 / bilgi@yabancilar.com.tr

YABANCILAR -YABANCILAR HUKUKU HAKKINDA

Yabancılar için İdari cezalarda oturum yasağı 


Yabancılar için mevcut durumda idari bir suçun birden fazla işlenmesi ya da ağır bir suç oluşturması durumunda oturum yasağı konulabiliyordu. Yeni sistemde yabancılar için rutin idari cezalar bir kez işlenmesi durumunda, oturum yasağı konmasına yol açabiliyor.

Yani yabancılar için uyulması gerekenler, Uygulamada trafik kurallarını ihlal etmenin (trafikte tehlikeli davranış) yanı sıra, Yabancılar Polisi (Fremdenpolizeigesetz), Oturum (Niederlassungs- und Aufenthaltsrecht) veya Kayıt (Meldegesetz) Yasasının ihlali durumunda, tehlikeli duruma, yani oturum yasağı alma ve sınır dışı edilme ile karşı karşıya kalabilir

Yabancılar için, Temyizin ülkeyi terk etme kararını durdurucu etkisinin kalkması 
Mevcut durumda sınır dışı kararına karşı yapılan itiraz karara erteleyici etkide bulunuyordu. Yani yabancılar hakkında sınır dışı kararı verilen yabancılar hukuk süreci devam ettiği sürece, Avusturya’da kalabiliyordu. Yeni durumda bu yabancılar hakkında sınır dışı yerine, ülkeye giriş yasağı ile birlikte ülkeyi terk etme kararı veriliyor. Bu durumda belirli koşullar (mesela kamu düzeninin çıkarı doğrultusunda ya da kişinin saklanma riski olması) altında, temyizin durdurucu etkisi kaldırılabiliyor. 

Yabancılar için 18 ay giriş yasağı


Ülkeyi terk etme kararı olarak yabancılar için  yeni uygulamaya konulan madde (nispeten sınırdışı uygulaması yerine geçen, mesela vize yenileme başvurusunu zamanında yapmadığı için legal durumunu kaybeden kişiler için geçerli olan) beraberinde en az 18 aylık Avusturya’ya seyahat yasağı getiriyor. Eskiden yabancılar sınırdışı edildikten sonra yeniden giriş yapabiliyorlardı. Bu uygulama beraberinde, yabancılar özellikle ailenin bir kısmının Avusturya vatandaşı olması durumunda, ailenin parçalanmasına yol açabilir.Göçden önce Almanca: Aile birleşimine karşı engel


Yabancılar, Aile birleşiminden dolayı Avusturya'ya gelecek olanlar kendi memleketlerinde A1 seviyesindeki Almanca diplomasını tescilli enstitülerden almak zorundalar. A1 Almanca seviyesi ortalama 100 saatlik kursa denk gelir. Bu uygulama aile üyelerinin yeniden birleşmesini son derece zor hale getiriyor. 

Göçten sonra Almanca: Dil öğrenme süresinin kısaltılması 


Avusturya'ya yeni gelen yabancılar Entegrasyon Sözleşmesini imzalamaları gerekmektedir. Yabancılar Entegrasyon anlaşmasını yerine getirmek için A2 seviyesinde almanca öğrenmek gerekiyor. Daha önce A2 seviyesi için 5 yıl vakit öngörülmüşken, yeni kanun ile bu süre 2 seneye indiriliyor. Bu uygulama özellikle aile üyelerini etkileyecek. Eğer kişi 2 yıl içinde testi geçemezse, oturma izni uzaltılmayacak ve yabancılar  bu sınırdışı kararına yol açabilecek.

Daimi ikamet vizesinin sadece B1 seviyesinde Almanca yeterlilik belgesi ile alınabilmesi


Yabancılar için artık daimi oturma vizesini almak çok zorlaştı. Bunun için B1 seviyesinde almanca yeterlilik belgesini göstermek gerekiyor. Bunun için yabancılar takriben 600 saat kursa gitmek gerekiyor. Özellikle ders çalışmaya alışık olmayan yabancılar için bu seviyeye ulaşmak nerdeyse imkansız. Bu durum kişilerin oturma iznini sürekli olarak yenilemelerine yol açacaktır. 

Avusturya vatandaşlığı: Vatandaşlığın alınmasının neredeyse imkansızlaşması


Yabancılar , Başvuru için B1, yani Matura düzeyinin biraz altı, düzeyde dil bilgisi istenecek olduğundan, ders çalışmaya alışık olmayan kişiler için Avusturya vatandaşlığını almak yabancılar için pratikte imkansızlaşacak (Daha önce talep edilen A2’ye harcanan ortalama 300 kurs saatine karşı B1’e öğrenme alışkanlığına bağımlı olarak ortalama 600 kurs saati harcanacak).

Yabancılar, böylece vatandaşlık için istenen Almanca sınavı daha önce olduğundan iki kat daha ağır olacak. Yabancıalr için bu ek maliyet ve harcanacak zamanın dışında, özellikle bir çok yükün altından kalkmaya çalışan kadınlara zarar verecek.

Dil sertifikalarınin bir yıldan eski olmaması


Yabacılar için , dil bilgisini kanıtlayan sertifikalar başvurusu esnasında bir yıldan eski olamayacak, böyle bir durumda yenilenmeleri gerekecek, bu da yabancılar için kursa katılmaya ve ders çalışmaya zaman ayrılması, sınav stresi ve ders ücreti gibi sorunlara neden olacak.

"Üçüncü Ülke Vatandaşı“ kategorisindeki yabancılar içinde yasadan en çok zarar görecek gruplar hangilerdir? 

 Dil kursuna giden yabancılar, ne paraların ne de vakitlerinin karşılığını alabilecekler.

 Ders çalışmaya alışkın olmayan yabancılar ve bu yüzden B1 seviyesinde almanca yeterlilik sınavını vermekte zorlanan kimseler. Yabancılar Avusturya’da sürekli oturma izni almaları çok zorlaşacak. Böylelikle bu kişilerin temel sosyal haklara ulaşımı, mesela yeni askeri teminat (neue Mindestsicherung) engelenecektir.

 Yabancıların, Belirli sebeplerden dolayı ehliyeti alınan kişiler (aşırı hız ya da içkili araba kullanma) veya benzer bir ceza alanlar (ehliyetin iptaline rağmen araba kullananlar) 

 Yabancılar Polisi (Fremdenpolizeigesetz), Oturum (Niederlassungs- und Aufenthaltsrecht) veya Kayıt (Meldegesetz) Yasasını ihlal eden kişiler (mesela 4 gün boyunca kayıtsız bir şekilde bir yerde kalanlar) 

YABANCILAR HABER

@yabancilarhaber
 yabancılar haber facebook beğen
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.68495.7077
Euro6.28036.3054
Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 32° 23°