• https://www.twitter.com/@yabancilarhaber

TÜRKİYE'NİN YABANCILAR HABER SİTESİ

TEL: 0212 572 86 77 / bilgi@yabancilar.com.tr

YABANCILAR - TÜRKİYE'DE EĞİTİM

Yabancılar İçin  Türkiye'de Eğitim ve Öğrenimleri

Yabancılar eğitim ve öğrenim görmek üzere Türkiye'ye gelişleri, öğretim kurumlarına kabulleri, ilgili kurum ve kuruluşların bu alandaki görevleri ve yabancılar için  öğrenci olma yükümlülükleri ile ilgili usul ve esaslar, 2922 Sayılı "Türkiye'de Öğrenim Gören Yabancı Uyruklu Öğrenciler İlişkin Kanun" ve "Türkiye'de Öğrenim Gören Yabancı Uyruklu Öğrencilere İlişkin Yönetmelik" hükümlerine göre yürütülür. Buna göre;

A) Yabancılar için Öğrenim Vizesi Şartı

Türkiye'de ilköğretim, lise, lisans, doktora seviyesinde öğrenim görmek isteyen yabancılar, Türkiye Türkçesi öğrenmek üzere ülkemize gelmek isteyen yabancılar, geçerli ve usulüne uygun pasaportlarına dış temsilciliklerimizden alacakları "öğrenim" meşruhatlı giriş vizesi ile Türkiye'ye giriş yapmak zorundadırlar.

B) Öğrenim Meşruhatlı İkamet Tezkeresi

Türkiye'de öğrenim görmek üzere dış temsilciliklerimizden öğrenim meşruhatlı giriş vizesi alarak gelen yabancılar, öğrenim görecekleri okullardan alacakları geçici kayıt belgeleri ile en geç bir ay içerisinde öğrenim gördükleri şehrin İl Emniyet Müdürlükleri Yabancılar Şubesine müracaat ederek, öğrenim amaçlı ikamet tezkeresi almak zorundadırlar. Aynı şekilde ikamet tezkere süresi sona eren öğrenciler yabancılar ikamet tezkere sürelerini 15 gün içerisinde uzattırmak zorundadırlar.

C) Öğrenim Vizesi İstenmeyecek Yabancılar

1. İlgili kuruluşların öğrenimlerine izin vermesi kaydıyla orta ve yüksek öğrenimini Türkiye'de tamamlayıp, ikametlerine 1 yıldan fazla ara vermeden lisans ve lisansüstü öğrenim yapmak isteyen yabancılar,

2. Yabancılar için Türkiye'de çalışma ve en az 1 yıl süreyle geçerli ikamet izni bulunan yabancı uyrukluların çocuklarından,

3. Yabancılar için lisans seviyesinde öğrenim görmek üzere yabancı uyruklu öğrenci sınavına (YÖS) Türkiye'de girenlerden, öğrenim meşruhatlı giriş vizesi şartı aranmaz.

D) Yabancı Öğrenci Sınavı (YÖS)

Yabancılar YÖS sınavına Türkiye'de girebilmesi için ülkede yasal olarak bulunması şarttır. Bir başka ifadeyle yabancılar sınav tarihinde yasal ikametli olması ya da vize süresinin geçerli olması gerekmektedir. Yabancı Öğrenci Sınavına (YÖS) katılacak yabancılar, sınavdan önce Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesinde pasaportlarına "GÖRÜLMÜŞTÜR" kaşesi tatbik ettirmek zorundadırlar.

E) Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Çalışma Yasağı

Yabancılar, geçimlerini meşru yollardan sağladıklarını belgelemek zorundadırlar, bu nedenle öğrenimleri süresince gelir getiren herhangi bir işte çalışamazlar.

 

YABANCILAR HABER

@yabancilarhaber
 yabancılar haber facebook beğen
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.68495.7077
Euro6.28036.3054
Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 32° 23°