• https://www.twitter.com/@yabancilarhaber

TÜRKİYE'NİN YABANCILAR HABER SİTESİ

TEL: 0212 572 86 77 / bilgi@yabancilar.com.tr

YABANCILAR - TÜRK VATANDAŞLIĞINA GEÇME

Yabancılar için Türk Vatandaşlığına Alınmada Güvenlik Tahkikatları

Göçmen Olarak Vatandaşlığa Alınma

Başvuru Makamı

Yabancılar, 403 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 11'inci ve bu Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin 15'inci maddelerine göre vatandaşlık işlemleriyle ilgili müracaat makamları yurt dışında Türk Konsoloslukları, yurt içinde ise mahallin en büyük mülki amirlikleridir(İkamet edilen ilin valiliği).

Türkiye'de ikamet eden ve yurt içinden vatandaşlık başvurusunda bulunan yabancılar  başvuruları ile ilgili olarak;

Yabancılar, vatandaşlığa alınma başvurusunun yapıldığı İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerince hazırlanan Türk Vatandaşlığına alınma işlemine ilişkin başvuru dosyaları vatandaşlık tahkikatı yapılmak üzere vatandaşlık başvurusunun yapıldığı İl Emniyet Müdürlüklerine gönderilmekte ve tahkikatları yaptırılmaktadır.

Türk vatandaşlığına alınma tahkikat işlemleri tamamlanan yabancılar vatandaşlığımıza alınıp alınmamalarına ilişkin karar ise yetkili kurum olan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce karara bağlanmaktadır.

Yabancılar Türk Vatandaşıyla Evlilikten Dolayı Yurt İçinden Yapılan Türk Vatandaşlığını Kazanma Başvurularına İlişkin Tahkikatlar

Başvuru sahipleri hakkında ikamet ettiği yerin güvenlik birimlerince aşağıdaki hususlara ilişkin inceleme ve soruşturma yapılması gerekmektedir.

Buna göre başvuru yapacak yabancılar;

Bir Türk vatandaşı ile en az üç yıldan beri evli olup olmadıkları ve evliliklerinin halihazırda devam edip etmediği,

  • Mücbir sebepler dışında fiilen bir arada yaşayıp yaşamadıkları,
  • Fuhuş yapmak, fuhşa aracılık etmek ve fuhşa zorlamak, kadın ticareti yapmak gibi herhangi bir faaliyette bulunup bulunmadıkları,
  • Kamu düzeni, milli güvenlik ve genel ahlak açısından sakıncalı olup olmadıkları,
  • Evliliğin yukarıda belirtilen şartlara uygun ve ciddi olup olmadığı, menfaat karşılığı anlaşmalı bir evlilik olup olmadığı yönünde inceleme ve soruşturma yapılmaktadır.

 

YABANCILAR HABER

@yabancilarhaber
 yabancılar haber facebook beğen
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.68495.7077
Euro6.28036.3054
Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 32° 23°